sprzedaz-mieszkania-z-spadku

Sprzedaż mieszkania ze spadku 2021

sprzedaz-mieszkania-z-spadku

Głowisz się nad tym, jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku? Nie martw się, nie Ty jeden stanąłeś nad takim dylematem. Śmierć bliskiej osoby jest przykrym doświadczeniem. Jednak bez względu na wszystko powinniśmy skupić się na uporządkowaniu sytuacji prawnej i zająć się szeregiem czynności związanych ze sprawami spadkowymi. Z artykułu dowiesz się jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku w najszybszy sposób.

Testament oraz prawo dziedziczenia

Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku jest o tyle łatwa, gdy sporządzony został testament.  Testament czyli rozporządzenie majątkiem na wypadek własnej śmierci. W przypadku gdy został spisany, przedmiot dziedziczenia jak i spadkobiercy są z góry ustaleni. W innym przypadku, gdy testament nie został spisany, prawo określa kto i co dziedziczy po zmarłym – powinniśmy odnieść się do przepisów prawa spadkowego. Spadkobiercy są określani poprzez związki małżeństwa, pokrewieństwa i przysposobienia. Pierwsi powoływani są do dziedziczenia – dzieci zmarłego oraz małżonek, kolejno: rodzice, rodzeństwo spadkodawcy, zstępni rodzeństwa, dziadkowie… Nierzadko, w wyniku tego rodzi się zawiła i trudna sytuacja. Tak więc sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku może stanowić problem, należy zatem najpierw, uregulować stan prawny nieruchomości.

Warto przeczytać Nie wiesz jak sprzedać mieszkanie? – zapoznaj się z poniższym poradnikiem

Wielu spadkobierców

W przypadku gdy w wyniku dziedziczenia testamentowego lub ustawowego, określony został jeden właściciel mieszkania, sprzedaż takiego mieszkania, nie stanowi problemu.

Zaś gdy określonych zostało więcej niż jeden właścicieli danego mieszkania (np. w przypadku dziedziczenia ustawowego), każdy ze spadkobierców posiada udziały w nieruchomości.  Tak więc sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku, w przypadku jednego właściciela jest niewymagająca, lecz sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku gdy jest kilku właścicieli może być problematyczna i długa. Dlaczego?

Ponieważ żaden z kilku właścicieli nie ma prawa samodzielnie sprzedać całej nieruchomości – posiada prawo do sprzedaży jedynie jego udziałów. Do sprzedaży całej nieruchomości potrzeba akceptacji wszystkich, co stanowi nie lada wyzwanie. Mieszkanie zamiast być korzyścią stanowi kość niezgody. 

Dział spadku, a sprzedaż nieruchomości

Dobrym sposobem na to jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku jest jego dział. Dział spadku może nastąpić poprzez zgodę wszystkich spadkobierców lub na drodze sądowej. Dzięki temu określany jest cały majątek oraz jego wartość (wartość nieruchomości, ruchomości, gotówki, majątku ulokowanego na kontach bankowych). Później następuje podział – określenie komu przypada jaka część spadku. Przykładowo, jeden ze spadkobierców otrzymuje dom, drugi gotówkę, a trzeci ruchomości. Jednak, gdy dorobek spadkodawcy stanowi tylko nieruchomość, strony mogą dogadać się, co do tego kto ją przejmie i spłaci pozostałych współwłaścicieli, lub czy nieruchomość zostanie sprzedana osobie postronnej, a byli współwłaściciele podzielą się uzyskaną kwotą. Możliwości sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku jest wiele, w większości jednak sposób sprzedaży zależy od umiejętności dogadania się między spadkobiercami.

Może cię zainteresować Budowa domu – na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w pułapkę 2020

Sprzedaż udziałów w nieruchomości, a sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Mieszkanie nabyte w drodze spadku, można z pełną śmiałością sprzedać. Gdy posiadamy udziały w nieruchomości, warto wiedzieć, że ich sprzedaż na własną rękę nie jest prostą sprawą. Nie prędko znajdziemy nabywcę, który chętnie kupi prawo do nieruchomości, z której korzystają już inni ludzie, tym samym będzie musiał decydować o losie swojego mieszkania wspólnie z nimi. Dlatego jeśli chodzi o sprzedaż udziałów w nieruchomości – skup.io to bezkonkurencyjni specjaliści. 

W przypadku gdy posiadamy prawo do sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku na własność, również warto skorzystać z usług skupu nieruchomości. Skup.io zapewnia darmową i niezobowiązującą wycenę oraz pomoc w zakresie prawa cywilnego i podatkowego, tak by w przypadku problemów spadkowych, klient wyszedł na tym jak najlepiej.

Powyższy artykuł przybliżył kwestię tego jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku. Jednakże, każda sytuacja jest inna, jeśli masz wątpliwości czy możesz sprzedać swoje mieszkanie lub nie wiesz jak to zrobić – skorzystaj z darmowej porady i skontaktuj się ze skup.io. 

+ posts

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.ZADZWOŃ