jak sprzedać mieszkanie

Nie wiesz jak sprzedać mieszkanie? – zapoznaj się z poniższym poradnikiem

jak sprzedać mieszkanie

Czasami sytuacja życiowa zmusza nas do sprzedaży mieszkania. Jednak proces sprzedaży nieruchomości nie należy do prostego zadania, a długie oczekiwanie na nabywcę może być frustrujące i potęgować problemy finansowe. Jednak istnieją sposoby na to, jak sprzedać mieszkanie, aby nie generować dalszych długów i uniknąć przykrych niespodzianek. W artykule podpowiemy, jak przygotować się do sprzedaży swojego lokum.

Aby z powodzeniem sprzedać mieszkanie, należy się do tego skrupulatnie przygotować. Wiąże to się z załatwieniem wielu formalności, które są niezbędne przy tego typu działaniu. 

Stan prawny mieszkania – sprawdź poprawność dokumentacji

Przed załatwianiem wszelkich formalności, należy dokładnie sprawdzić jaki jest stan prawny sprzedawanej nieruchomości. Pomoże to uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie załatwienia odpowiednich dokumentów. Warto zadbać o dokument stwierdzający wyłączne prawo do sprzedaży lokalu. W przypadku jakichkolwiek niejasności należy się skontaktować z prawnikiem lub doświadczonym pośrednikiem nieruchomości.

Najważniejszymi dokumentami, które warto sprawdzić są:

 

 • akt notarialny nabycia mieszkania,
 • wypis z księgi wieczystej,
 • zaświadczenia wydane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową,
 • potwierdzenie opłacania rachunków za media oraz podatku od nieruchomości,
 • zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu,
 • dokumenty potwierdzające brak zaległości w opłatach.

Warto przeczytać Czy Mieszkanie Jest Zadłużone – Jak To Sprawdzić?

Dodatkowo warto sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Kiedy lokal posiada wady, które przeoczyliśmy lub zostały celowo utajone np. wilgoć, prowizoryczne podłączenie instalacji itp., a kupujący po nabyciu nieruchomości stwierdził, że takie występują, wówczas ciąży na nas odpowiedzialność. Stosuje się tu zasadę rękojmi za wady w rzeczy.

Ustal cenę sprzedawanej nieruchomości

Przy samodzielnej sprzedaży mieszkania właściciel musi sam oszacować cenę swojej nieruchomości. Nie jest to łatwe, gdyż w grę wchodzą emocje, którym uleganie może prowadzić do znacznego zawyżenia ceny nieruchomości. Dlatego cenę mieszkania warto ustalić z rozsądkiem, a najlepiej z pomocą osoby znającej rynek. Nie warto sugerować się informacjami z gazet, portali ogłoszeniowych lub od znajomych, którzy niedawno sprzedali “identyczne” mieszkanie, gdyż może to zakłócić poprawne oszacowanie wartości nieruchomości. 

Jeśli nie chcesz samodzielnie ustalić ceny sprzedawanej nieruchomości, możesz to zrobić z pomocą doświadczonego biura nieruchomości. Agencje współpracujące z NBP mają dostęp do raportu z cenami transakcyjnymi, który przygotowuje raz w kwartale Narodowy Bank Polski. Danych transakcyjnych zazwyczaj brakuje, a często pochodzą one sprzed kilku lub kilkunastu miesięcy. Naszym zadaniem jest natomiast wycenienie nieruchomości w chwili obecnej, a nie pół roku temu. 

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży – skup się na konkretach

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży jest bardzo ważnym procesem, gdyż każdy Klient dokładnie ogląda być może swoje wymarzone miejsce do życia. Tak więc, na początek należy skupić się na generalnych porządkach. Przede wszystkim trzeba usunąć rzeczy osobiste, które nie powinny znajdować się na widoku. Można pomyśleć nad zmianą umeblowania, pozbywając się zbędnych elementów umeblowania. Nie można również zapomnieć o naprawie ewentualnych usterek, nawet najdrobniejszych, takich jak obluzowane zawiasy w szafce czy zepsuty kran, gdyż wbrew pozorom mogą one bardzo niekorzystnie wypaść w oczach potencjalnego kupca. Tak przygotowane mieszkanie zdecydowanie podnosi swoją atrakcyjność. 

Warto przeczytać Stan Prawny Nieruchomości – Co Należy Sprawdzić 2020

Na koniec pozostaje już tylko przygotowanie odpowiednich zdjęć, które zostaną umieszczone w ogłoszeniu.  Zdjęcia powinny być koniecznie dobrej jakości i rozdzielczości oraz w pełni wyraźne. W tym celu dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa.

Jak powinno wyglądać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i gdzie je wystawić

Umiejętna publikacja ogłoszenia to klucz do sukcesu przy sprzedaży mieszkania. Jego konstrukcja powinna być prosta, starannie i przejrzyście napisana, jak również dobrze przygotowana pod względem informacyjnym, dotyczącym danego lokalu. 

W ogłoszeniu powinny znaleźć się takie informacje jak: 

 • metraż całego mieszkania,
 • liczba pokoi i ich wielkość,
 • stan techniczny lokalu,
 • obecność garażu / parkingu,
 • przynależność balkonu, tarasu, piwnicy czy komórki lokatorskiej,
 • dostęp do komunikacji miejskiej,
 • infrastruktura usługowo-handlowa w najbliższej okolicy,
 • największe atuty nieruchomości,
 • zalety danej okolicy – tereny zielone, spokój i cisza, bezpieczeństwo.

 

Kiedy ogłoszenie jest już skrupulatnie przygotowane, można zająć się wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Zazwyczaj tego typu informacje zamieszczane są bezpłatnie lub za niewielką opłatą w internecie. Aby znaleźć większą ilość osób zainteresowanych zakupem mieszkania, warto wziąć pod uwagę portale ogłoszeniowe nastawione na profil mieszkaniowy, a także ogólne z oddzielną kategorią dotyczącą nieruchomości, gdyż umożliwiają profesjonalne wystawienie mieszkania na sprzedaż. Dodatkowo można umieścić ogłoszenie na portalach społecznościowych i poinformować o tym znajomych. Aby szybko, bezpiecznie i z dużym zyskiem sprzedać lokal warto skorzystać z profesjonalnej pomocy pośredników nieruchomości.

Szybki skup mieszkań – współpraca z pośrednikiem

Jeśli zależy Ci na czasie i nie zamierzasz samodzielnie szukać potencjalnego klienta na swoją nieruchomość, warto skorzystać z oferty, którą oferuje szybki skup mieszkań, prowadzony na przejrzystych zasadach. 

Firma prowadząca skup mieszkań posiada wiele zalet, które niezbędne są przy współpracy z klientem oczekującym profesjonalnej i szybkiej sprzedaży swojej nieruchomości. Największym atutem skupu jest prosta procedura, która bez zbędnych formalności prowadzi obie strony do zawarcia transakcji. Pierwszy etap to nawiązanie kontaktu z firmą i przekazanie podstawowych informacji o nieruchomości. Kolejny krokiem jest błyskawiczna wycena, która często odbywa się na odległość. Po akceptacji oferty przez Sprzedającego zostaje tylko przygotowanie niezbędnych dokumentów i spotkanie u notariusza. Firmy prowadzące skup oferują kompleksową pomoc w tych czynnościach organizacyjnych.

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.ZADZWOŃ