28 paź Budowa domu – na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w pułapkę 2020
Tuż przed rozpoczęciem budowy domu, każdy inwestor musi przejść kilka etapów – od zakupu działki, przez pozwolenia i uzgodnienia, aż do prac przygotowujących teren pod budowę. Przy budowie własnego domu chcemy, aby wszystkie prace zostały wykonane jak najszybciej, jak najlepiej i bezproblemowo. Jednak jego budowa to wielozadaniowa praca z określonym budżetem, wyznaczonymi ramami czasowymi oraz zespołem ludzi stworzonym na potrzeby realizacji projektu.
Co powinien wiedzieć inwestor na budowie, aby nie wpaść w różnego rodzaju pułapki?
1.ZADBAJ O WSZYSTKIE FORMALNOŚCI
Podczas budowy domu niezwykle ważne jest dopilnowanie wszystkich formalności związanych ze spełnieniem wymogów prawnych. W przeciwnym razie możemy ponieść stosunkowo wysokie kary, które generują dodatkowe koszty. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z przepisami prawnymi, wymaganiami, pozwoleniami oraz dokumentacjami, aby nie doprowadzić do nałożenia kar dodatkowych przez organy państwowe.
2.MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Najważniejszym dokumentem dla naszej działki budowlanej jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który należy sprawdzić przed rozpoczęciem budowy (a najlepiej przed zakupem działki). Znajdziemy w nim szczegółowe warunki zagospodarowania terenu i jego przeznaczenia użytkowego. Plan miejscowy jest aktem prawnym stworzonym przez radę miasta bądź gminy.
Dokument ten może zmieniać się co kilka lat (w zależności od potrzeb władz miasta czy gminy). Jest to dość kłopotliwe, ponieważ może wstrzymać prace budowlane. Dlatego przed rozpoczęciem robót warto zapoznać się z warunkami planu miejscowego i dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie nie będzie modyfikowany.
3.SPRAWDZONA FIRMA BUDOWLANA TO PODSTAWA
Budując dom dążymy do tego, aby całe przedsięwzięcie odbyło się bez żadnych problemów. Nie można pozwolić sobie na żadne błędy, które mogłyby skutkować potem katastrofą budowlaną. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią i wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Dokonując tego wyboru, należy zwrócić uwagę przede wszystkim projekty, które dana firma już zrealizowała. Równie ciekawym pomysłem jest zapytanie znajomych, którzy etap budowy domu mają już za sobą. ponieważ często okazuje się, że mają oni godnych polecenia fachowców. Warto również sprawdzić, czy dana ekipa wykonawcza posiada wszystkie niezbędne pozwolenia oraz interesujące nas certyfikaty, które są gwarantem uczciwości i solidnej roboty.
Charakterystyczną cechą solidnej firmy budowlanej są korzystne ceny, które są wypracowane dzięki długiemu stażowi na rynku nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem są zawsze firmy funkcjonujące na rynku od lat, posiadające doświadczenie i bazę maszynową. Natomiast firma młoda często posługuje się półśrodkami ze względu na niewielki kapitał zakładowy. Z drugiej strony najlepszym świadectwem jest efekt pracy i to jemu trzeba wierzyć w pierwszej kolejności.
Warto przeczytać DOM W TRAKCIE BUDOWY – sprzedaż
Tak więc, chcąc nie dopuścić do poprawek lub modyfikacji w naszym domu, warto solidnie i na spokojnie sprawdzić wiele firm budowlanych i wybrać najbardziej doświadczoną. Pozwoli to nam uchronić się przed dodatkowymi kosztami.
4.NIE ZAPOMNIJ O UMOWACH
Rozpoczynając współpracę z firmą budowlaną, jak i innymi wykonawcami należy zadbać o umowę. Dobrze by było, aby to była umowa zawarta w formie pisemnej i spisana możliwie szczegółowo. Ze względów bezpieczeństwa lepiej zrezygnować ze współpracy z firmami, które chcą pracować na czarno i unikają jej sformalizowania. Może i ich wynagrodzenie będzie dużo niższe, ale nie mamy gwarancji, że dokończą swoją pracę, a w razie nieprawidłowości na budowie nie mamy jak dochodzić swoich praw.
Koszty budowy domu przerosły możliwości finansowe inwestora
Zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu złego planowania, niedoszacowania kosztów inwestycji czy przeszacowania możliwości finansowych inwestora niejeden dom nie został dokończony. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji sporządzić szczegółowy kosztorys i w oparciu o niego prowadzić całą inwestycję. W przeciwnym razie będziemy ponosić koszta typu: spłata kredytu zaciągniętego na budowę domu bez możliwości zamieszkania w nim ze względu na brak odbioru technicznego. Dlatego warto zastanowić się, czy jest sens na siłę kontynuować budowę czy jednak się wycofać. Niestety nie jest to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę fakt, że poświęciliśmy dużo czasu i pieniędzy na budowę swojego wymarzonego domu. Jednak niekiedy decyzja o sprzedaży domu bez odbioru technicznego wydaje się najrozsądniejsza.
Niedokończona budowa domu – sprzedaż
Będąc świadomym tego, że nasze finanse podczas budowy domu wyczerpały się jeszcze przed ukończeniem budowy, warto rozważyć sprzedaż domu i odzyskać włożone środki niż brnąć w budowę dalej. Taka decyzja nie należy do łatwych, ale pomoże uchronić nas przed sporymi długami, które mogą szybko się namnażać.
Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.
Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.
Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.
Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.