11 sie Czy możemy bez zgody współwłaściciela sprzedać nasze udziały w mieszkaniu?
Czy możemy bez zgody współwłaściciela sprzedać nasze udziały w mieszkaniu?
To, co nieodłącznie wielu z nas kojarzy się ze współwłasnością to sytuacja małżonków mających prawo do danej nieruchomości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że termin współwłasności powszechny jest przede wszystkim w prawie spadkowym. Kiedy mamy do czynienia z dziedziczeniem jakiejś nieruchomości dowiadujemy się o istnieniu współwłasności ułamkowej mieszkania czy innej nieruchomości. Jeśli posiadamy udziały domu czy mieszkania, możemy je sprzedać poprzez skup mieszkań, jednak czy zawsze możemy to zrobić? Pojawia się również pytanie o ewentualną zgodę na to innych osób będących współwłaścicielami. W artykule wyjaśniamy wszystkie powyższe kwestie.
Czy musimy uzyskać zgodę współwłaścicieli aby sprzedać udziały w nieruchomości?
Warto przeczytać Sprzedaż Mieszkania – Co Dalej? 2021
Aby sprzedać udziały w danej nieruchomości powinniśmy najpierw poznać kilka podstawowych pojęć związanych z tym tematem. Dodatkowo warto zainteresować się co o sprawie pisze kodeks cywilny, w którym opisane są tego typu transakcje. Znajdziemy tam również wyszczególnione dwa rodzaje współwłasności: łączną i ułamkową.
Oba rodzaje współwłasności różnią się od siebie. Dla współwłasności ułamkowej charakterystyczny jest fakt, że w prawie wszystkich przypadkach współwłaściciele posiadają konkretne i równe udziały w masie spadkowej. We współwłasności łącznej takich udziałów nie da się wyszczególnić.
Współwłasność łączna nie może też występować samodzielnie – zawsze jest ona oparta na innej konstrukcji prawnej. Najlepszym przykładem pokazującym ten brak samodzielności jest małżeństwo i prawo małżonków do mieszkania. Jeśli nie podpisali oni intercyzy mają oni oboje prawo do mieszkania, jednak „udziały” mogą istnieć jedynie w przypadku istnienia małżeństwa. W przypadku zakończenia go współwłasność przestaje istnieć a więc pytania o sprzedaż udziałów z nieruchomości w skupie mieszkań nie mają wtedy sensu. Pokazuje to również zasady działania tego rodzaju współwłasności.
Charakterystyczne dla współwłasności ułamkowej jest to, że charakteryzuje właśnie sprawy spadkowe. Dokładnie opisane są w przepisach polskiego prawa, które opisują proces sprzedaży udziałów w nieruchomości. Kodeks cywilny, a dokładnie artykuł 198, potwierdza, że każdy współwłaściciel może dowolnie zarządzać udziałami, które posiada. Może więc je również sprzedać. To, czego nie możemy zrobić z nieruchomością posiadając w niej udziały to przede wszystkim remont całego mieszkania lub domu lub jego sprzedaż. Do takich procedur potrzebujemy wtedy zgody wszystkich współdziedziczących. O takich sytuacjach opowiada artykuł 199 kodeksu cywilnego. Wiemy więc już na pewno, że jeżeli chcielibyśmy sprzedaż nasze udziały w mieszkaniu w skupie nieruchomości to KC wprost mówi, że możemy tak uczynić. W końcu możemy zarządzać udziałami tak jak chcemy.
Czy możemy mieć pewność kiedy mamy współwłasność łączną a kiedy ułamkową? Jeśli uczestniczymy w sprawie spadkowej to mamy pewność, że stosowane są przepisy prawa dotyczące współwłasności ułamkowej. Obowiązuje ona za każdym razem, kiedy istnieje więcej niż jeden spadkobierca. Szczegóły znajdziemy również w artykule 1035 kodeksu cywilnego, w którym jest to dokładnie opisane.
Może cię zainteresować Czy Sprzedaż Mieszkania Opłaca Się Bardziej Niż Wynajem Mieszkania?
Sprzedaż udziałów bez zgody współwłaściciela – jak wygląda proces?
Jak więc podaje prawo nie istnieją żadne bariery na naszej drodze do sprzedaży udziałów w nieruchomości i nie musimy posiadać na to zgody współwłaścicieli. Nie jest również istotne skąd dane udziały otrzymaliśmy – posiadając je, możemy nimi dowolnie zarządzać. W sytuacjach jak spadek nieruchomości mamy również zapewnienie prawa, a dokładnie artykułu 1036 kodeksu cywilnego według którego spadkobierca może dowolnie rozporządzać posiadanymi udziałami.
Istnieją jednak sytuacje, w których inny spadkobierca może zablokować nasze rozporządzanie udziałami. Jeżeli to, co zamierzasz zrobić z udziałami będzie kolidowało z prawami do udziałów innego spadkobiercy może on zgłosić swój sprzeciw i wystąpić o zablokowanie naszych akcji. Powinien on wtedy wystąpić o sprawę do sądu. Ten ostatecznie decyduje czy do naruszenia rzeczywiście doszło i zbyć udział w rzeczy będącej częścią masy spadkowej takiej jak dom czy mieszkanie. Niewiele osób wie także o tym, że możemy przejrzeć historyczne akta sprawy i zobaczyć jak potoczyły się poprzednie sprawy.
Sprzedaż udziałów w mieszkaniu firmie od skupu nieruchomości
Swoje udziały w nieruchomości ze spadku możemy sprzedać – jak wiemy przewiduje to polskie prawo i nie musimy do tego uzyskiwać zgody od współwłaścicieli. Mamy więc otwartą drogę do sprzedaży udziałów, na przykład w popularnym w ostatnich latach skupie nieruchomości. Firmy te w ostatnim czasie zyskały bardzo duża popularność wspór osób, które w szybki sposób chcą sprzedać dom, mieszkanie lub działkę. Praktycznie wszystkie z nich chętnie odkupią również udziały w danej nieruchomości.
Jeśli chcielibyśmy sprzedać swoje udziały na rynku nieruchomości możemy niestety mieć z tym problem. Jest niewielu chętnych, którzy są zainteresowani pojedynczymi udziałami, prędzej liczą oni na późniejsze przejęcie całości udziałów jednak nie zawsze jest to możliwe. Wielu potencjalnych kupców obawia się kupna udziałów w nieruchomości, ponieważ nie wie dokładnie jakie komplikacje prawne takie kupno za sobą niesie. Często osoby te zwyczajnie obawiają się następstw takiego kupna i nie znają się dokładnie na prawie aby stwierdzić czy mogą kupić udziały w innej nieruchomości. Nie musimy się jednak przejmować poszukiwaniem kupca gdyż skup mieszkań prawie zawsze odkupi od nas udziały w nieruchomości i to na terenie całej Polski. Są to firmy z ugruntowaną na rynku pozycją i wieloma latami doświadczenia w kupowaniu najróżniejszych nieruchomości bez pośredników i w przystępny dla właściciela sposób. Jeśli więc znaleźliśmy się w niewygodnej sytuacji dotyczącej spadku i chcielibyśmy sprzedać nasze udziały w niej bardzo dobrym pomysłem jest rozważenie skupu domów i ich oferty.
Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.
Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.
Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.
Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.