Co robić kiedy mieszkanie jest zadłużone?

Zadłużone mieszkanie – co robić?

Zadłużenie mieszkania może być spowodowane kilkoma sytuacjami. Jedna z nich to obciążenie mieszkania hipoteką, która przed sprzedażą musi być spłacona albo przeniesiona na nowego nabywcę. Innym powodem jest zadłużona nieruchomość z powodu nieuregulowania przez jej właściciela należności do spółdzielni. Taka sytuacja również stwarza problemy podczas sprzedaży, ponieważ kupujący może żądać od sprzedającego zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami. Kolejnym przykładem jest sytuacja, gdy mieszkanie jest obciążone innymi niż hipoteka długami właściciela. Wówczas jego wierzyciele mogą wszcząć egzekucję w stosunku do nieruchomości, czego w ich imieniu i na ich wniosek faktycznie dokonuje komornik.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie, aby uchronić się przed zlicytowaniem mieszkania przez komornika?

W ostatnim czasie można zauważyć dość spory przyrost ofert z nieruchomościami wystawionymi przez właścicieli, którzy mają spore zadłużenie względem spółdzielni mieszkaniowej (czy wspólnoty mieszkaniowej) lub mają długi z innego tytułu, np. niespłaconych rat kredytów konsumenckich, niepłacenia alimentów grzywny.

Spore grono osób zadłużonych stara się sprzedać mieszkanie w momencie, gdy już sąd postanowił, że mieszkanie to ma zostać sprzedane w drodze licytacji komorniczej. Zdarza się, że tacy dłużnicy oferują swoje mieszkanie zainteresowanym za około 70 procent ceny rynkowej. Wydaje to się jeszcze w miarę opłacalne. Jeśli bowiem mieszkanie nie zostanie sprzedane na pierwszej licytacji za 75 procent (czyli cenę wywoławczą), w drugiej licytacji jest szansa kupić je za dwie trzecie wartości.

Niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy dłużnik próbuje sprzedać lokal bez wiedzy komornika, poza licytacją. Wówczas nie tylko on, jako sprzedający, ale i nabywca (który prawdopodobnie nie sprawdził zapisów w księdze wieczystej), może mieć kłopoty. Jeśli mieszkanie zostało zajęte przez komornika i trafia ono w ręce nowego nabywcy, to właśnie nowy właściciel może być zobowiązany do spłaty zadłużenia, ponieważ ono jest „przypisane” do danego lokalu, a nie do nazwiska właściciela. Koszty będą podwójne: nowy nabywca zapłacił za mieszkanie, a nadal musi spłacić zadłużenie widniejące na „koncie” lokalu.

Skup mieszkań – czy warto sprzedać zadłużone mieszkanie?

Profesjonalny skup nieruchomości, zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Prowadzony przez naszą firmę Esus Nieruchomości skup mieszkań, skupuje nieruchomości z obciążeniami takimi jak: długi powstałe poprzez niezapłacony czynsz, zaciągnięte kredyty hipoteczne oraz pożyczki itp. Dobrze wiemy, jak trudno sprzedać własne mieszkanie lub dom. Często tylko raz w życiu dokonujemy takiej transakcji. Nie jest to prosta decyzja sama w sobie. A przecież cała procedura jest również skomplikowana i bywa problematyczna, dlatego łatwo popełnić błąd.

Nasze wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza, pozwala nam skutecznie sprzedać zadłużone mieszkanie, zadłużony dom lub inną zadłużoną nieruchomość. Współpracujemy z najlepszymi notariuszami, którzy w trudnych przypadkach takich jak egzekucja komornicza z nieruchomości potrafią zadbać o bezpieczeństwo sprzedających i kupujących. Zajmujemy się również profesjonalną obsługą trudnych transakcji mających na celu sprzedaż nieruchomości obciążonych długiem zabezpieczonym hipoteką umowną oraz hipoteką przymusową

W przypadku kiedy kiedy bank wypowiedział kredyt hipoteczny, skracamy czas, w którym są naliczane bardzo wysokie odsetki przez co zmniejszamy całkowity koszt odsetek karnych.

Nasi agenci nieruchomości posiadający dużą wiedzę, dobrze wiedzą jak sprzedać zadłużone mieszkanie, przez co wierzyciel jest skłonny wstrzymać się ze złożeniem pozwu do sądu a w rezultacie nie są naliczane koszty zastępstwa procesowego.

Profesjonalne działania, które podejmujemy na etapie przed-egzekucji sprawiają, że nie dochodzi do sytuacji, w której komornik chce zlicytować mieszkanie, dom, czy inną nieruchomość przez co w efekcie możemy uniknąć licytacji komorniczej mieszkania, domu, innej nieruchomości.

+ posts

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.Call Now ButtonZADZWOŃ