Mieszkanie po rozwodzie – sprzedaż

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie

Niestety rozwód nie należy do przyjemności, jednak kiedy już dojdzie do niego musimy uporać się ze sprawami związanymi z podziałem majątku. Będąc po rozwodzie i podziale majątku możemy sprzedać mieszkanie, które może być zwolnione od podatku. Urząd Skarbowy nie patrzy na datę rozprawy rozwodowej czy spłacenia małżonka. Liczy się data nabycia nieruchomości w ramach wspólności majątkowej.

Sprzedaż mieszkania – podział uzyskanej kwoty

Kiedy dochodzi do rozwodu obie strony mogą zdecydować o sprzedaży wspólnego majątku i podziale uzyskanej kwoty. Również w orzeczeniu sądowym podział mieszkania może zostać zasądzony w takiej samej formie. Argumentem do takiego podziału jest sytuacja, w której żaden z małżonków nie byłby w stanie spłacić drugiego. Taki podział mieszkania po rozwodzie jest wyjątkowo niekorzystny dla obu byłych małżonków. Sprzedaż mieszkania następuje w toku postępowania egzekucyjnego. Komornik dokonuje sprzedaży podczas licytacji (uzyskana kwota może znacznie odbiegać od wartości rynkowej nieruchomości).

Czy jesteśmy zwolnieni z PIT od sprzedaży nieruchomości?

Obecnie dochody ze sprzedaży mieszkania po upływie pięciu lat od jego nabycia są zwolnione z PIT. Natomiast wcześniejsze zbycie powoduje konieczność zapłacenia podatku od dochodu. Można skorzystać ze specjalnego zwolnienia, jeśli uzyskany przychód przeznaczy się na realizację własnych celów mieszkaniowych. Do końca 2018 r. było na to dwa lata. Nowelizacja ustawy o PIT wydłużyła ten termin. Od 1 stycznia 2019 r. są na to trzy lata. Istotną zmianą było także to, że w ciągu trzech lat konieczne jest teraz podpisanie ostatecznej umowy zakupu mieszkania, przenoszącej prawo własności do nieruchomości. Podpisanie umowy przedwstępnej, czy deweloperskiej, nie wystarczy.

+ posts

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.Call Now ButtonZADZWOŃ