27 maj Mieszkanie z lokatorem – kto kupi?
Kto kupi mieszkanie z lokatorem?
Licytacje komornicze
Dość dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z licytacji komorniczej, ponieważ są dużo tańsze od mieszkań z rynku wtórnego lub od dewelopera. Niestety większość Polaków nie może pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania, zazwyczaj kończy się to zaciągniętym kredytem hipotecznym na długie lata. Nie każdy go jednak dostanie i tu zaczyna się problem.
Głównym atutem zakupu mieszkania z licytacji komorniczej jest to, że można je kupić za bardzo dobrą cenę. Podpierając się przepisami prawnymi, w pierwszej licytacji komornik może zaoferować nieruchomość za minimum 75 proc. jej wartości. Cena mieszkania zazwyczaj szybko wzrasta, a wpływ na nią ma liczba ofert złożonych przez osoby licytujące.
O czym warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania z licytacji
Do licytacji komorniczej może przystąpić każda zainteresowana osoba. Tego typu licytacje dotyczą zazwyczaj mieszkań, domów własnościowych, a także spółdzielczych mieszkań własnościowych. Wszelkie oferty licytacji mieszkań znajdziemy na oficjalnej stronie Krajowej Rady Komorniczej. Aby licytacja mieszkania mogła się odbyć, komornik musi dokonać obwieszczenia o licytacji nieruchomości na co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem.
Wszystkie licytacje komornicze nieruchomości mają charakter otwarty. Lecz, aby wziąć udział w niej, należy wpłacić wadium, które wynosi zawsze 10% kwoty oszacowania. Licytacja nieruchomości nie różni się niczym od pozostałych aukcji, a wygrywa ta osoba, która zaoferuje najwyższą kwotę. Całą licytację mieszkania może przeprowadzić tylko i wyłącznie komornik, a otrzymane pieniądze mają zaspokoić roszczenia wierzyciela, a także koszty postępowania komorniczego. Minimalna wartość przebicia oferty w czasie licytacji komorniczej to 1 proc. sumy oszacowania mieszkania. Licytacja odbywa się do momentu wyłonienia zwycięskiego licytanta. – Cena wywoławcza (wywołania) na licytacjach komorniczych, czyli najniższa cena za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 na pierwszej licytacji i aż 2/3 na drugiej licytacji tzw. ceny oszacowania, która powinna w miarę precyzyjnie odzwierciedlać wartość rynkową przedmiotowej nieruchomości. Faktycznie jest dużo taniej od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ceny nieruchomości. Kusząca propozycja, gdy w perspektywie mamy kredyt hipoteczny na 30 lat.
Postępowanie eksmisyjne – procedury
Często przed przystąpieniem do licytacji komorniczej mieszkania mamy obawy przed mieszkającymi w nim lokatorów. Z taką sytuacją spotykamy się wtedy, gdy uda nam się wygrać licytację lokalu należącego do osób, które zaciągnęły różnego rodzaju zobowiązania, ale nie są w stanie ich spłacić. Będąc już nowym właścicielem świeżo nabytej nieruchomości, możemy zacząć się wprowadzać. Lecz kto chce mieszkać z obcymi ludźmi?!
W takim przypadku musimy poczekać na decyzję sądu i dalsze rozstrzygnięcia. Po zakończeniu licytacji sprzedaży mieszkania, prawo własności przeniesione zostaje na nowego właściciela, a zamieszkujące nieruchomość osoby powinny się wyprowadzić. Istotną informacją jest to, że meldunek, który posiadają na tym adresie nic nie znaczy i nie jest powodem dla którego mogliby tam dalej mieszkać.
W momencie kiedy dotychczasowy właściciel nie będzie chciał się wyprowadzić po zlicytowaniu nieruchomości, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego w normalnym trybie, a więc z obowiązkiem zapewnienia lokatorowi pomieszczenia zastępczego czy tymczasowego, do którego będzie mógł się przeprowadzić. Sami absolutnie nie możemy usunąć uciążliwych lokatorów na bruk. Chcąc rozpocząć postępowanie eksmisyjne, należy wszcząć proces przed sądem cywilnym. Pozew powinien być skierowany przeciwko wszystkim osobom, które zamieszkują zlicytowane przez ciebie mieszkanie.
Istotne jest to, że kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore, osoby niepełnosprawne, nieletnie, emeryci i renciści korzystający z pomocy społecznej, bezrobotni mogą zgodnie z prawem zajmować mieszkanie, które do ciebie należy. Taki stan może występować do czasu udostępnienia im przez gminę lokalu socjalnego. Niestety, w najgorszym wypadku taka sytuacja może trwać latami i wiele czynników jest uzależnionych od sytuacji ekonomicznej gminy, w której znajduje się mieszkanie.
Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.
Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.
Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.
Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.