Remodel łazienki w 2022 roku może zwiększyć wartość domu aż o 53%-58% tego, co jest wydane na remont. Niektóre remodele mogą nawet odzyskać do 71% swoich kosztów przy odsprzedaży.

Łazienki są deal breakers (lub makers) w sprzedaży domu, a kupujący będzie umieścić twarde minimum na ich liczbę pożądanych kąpieli. Ale jak przebudowa łazienki zwiększa wartość domu?

Całkiem po prostu, remodel łazienki niekoniecznie odzyska przy odsprzedaży wszystko, co wydałeś, aby go zaktualizować, ale jest to jeden z projektów o wyższym zwrocie, które możesz zrobić. Anegdotycznie, zupełnie nowa łazienka pomaga również inspirować oferty na dom, a aktualizacje tej przestrzeni mogą pomóc dodać 10-40% więcej wartości do domu, przy czym średnia wartość dodana wynosi 20%.

Połów jest taki, że każda mała decyzja, którą podejmujesz (od wypatroszenia wanny do marmurowego wzoru twoich płytek) może mieć znaczący wpływ na twój zwrot. Przyjrzeliśmy się najlepszym profesjonalistom z branży nieruchomości i doświadczonym wykonawcom, aby uzyskać ich najlepsze rady na temat tego, jak poradzić sobie z przebudową łazienki, mając na uwadze zwrot z inwestycji (ROI).

Średni koszt przebudowy łazienki

To, ile kosztuje twój remodel łazienki, będzie oparte na kilku różnych elementach: kosztach pracy, materiałach i ramach czasowych oraz zakresie remontu.

Aaron Glenn, właściciel wysoko ocenianej firmy zajmującej się przebudową wnętrz Total Home Improvement w Grayslake w stanie Illinois, wykonał przebudowę łazienki w zakresie od 12 000 dolarów za drobne modernizacje do przebudowy w górę za 90 000 dolarów.

Remodeling’s 2022 „Cost vs. Value Report” pokazuje, że remodel łazienki średniej klasy generalnie kosztuje około $27,164, a remodel upscale kosztuje około $82,8822.

W 2020 roku średni remodel łazienki kosztował 13 400 USD i zajął pierwsze miejsce w 2021 roku wśród najbardziej planowanych projektów przebudowy dla właścicieli domów według „True Cost Report” HomeAdvisor. Jednak ta liczba może się różnić ze względu na wywołane pandemią niedobory materiałów, problemy z łańcuchem dostaw i lokalizacją.

Należy pamiętać, choć, że istnieją tańsze opcje, aby uaktualnić swoją łazienkę, w tym malowanie ścian, aktualizacja armatury, dodanie formowania korony, instalowanie posh półki i recaulking wannę i płytki. I mniejsze łazienki będą naturalnie mają tendencję do kosztowania mniej remodel niż większe.

Odzyskanie wydatków na remodel łazienki

Według raportu Remodeling’s „Cost vs. Value” 2022, remodel łazienki może odzyskać około 53% do 58% kosztów włożonych w projekt.

Największe czynniki remodelu łazienki, które mogą zwiększyć wartość domu to aktualizacja zużytych elementów, modernizacja armatury i stworzenie bardziej funkcjonalnej przestrzeni.

Remodel łazienki „czynnik radości”

Według National Association of Realtors® 2022 „Remodeling Impact Report”, 73% właścicieli domów chciało być w swoich domach bardziej po remodelingu łazienki, a 61% doświadczyło wzrostu radości z domu po remodelingu łazienki.

Remont łazienki uzyskał Joy Score na poziomie 9,6 na 10, a nowy dodatek do łazienki uplasował się na poziomie 8,2. Joy Scores wskazuje, jak bardzo ktoś jest zadowolony z projektu, który wykonał w swoim domu – im wyższa liczba, tym wyższy poziom zadowolenia. W ten sposób przebudowa łazienki zwiększa wartość domu z emocjonalnego punktu widzenia dla właścicieli domów.

Raport szacuje również, że remonty łazienek odzyskują około 71% swoich kosztów w wartości dodanej do domu, podczas gdy dodanie nowej łazienki odzyskuje 63% jej kosztów.

Top 3 projekty łazienkowe z najlepszym ROI

Chcesz przemodelować swoją łazienkę, ale nie masz budżetu, aby całkowicie ją wypatroszyć i zacząć od nowa? Te trzy mniejsze projekty pozwolą Ci uzyskać najlepszy zwrot z inwestycji.

Vanity

Według Glenna jest to jeden z najlepszych projektów do zrobienia dla największego zwrotu dotyczącego remodelu łazienki zwiększającego wartość domu. Ale może to być nieco droższe niż inne. Mówi, że aktualizacja próżności będzie zazwyczaj obejmować blaty, baterie i zlewozmywak, który może zjeść dużo budżetu.

Większość homebuyers szuka vanities, które uderzają wygodną wysokość i mają granitowe blaty, więc zwróć szczególną uwagę na koszty materiałów. Ponadto, remonty łazienek, które pozwalają partnerom przygotować się jednocześnie, zwłaszcza podwójne umywalki, były na 29,6% list „to-renovate” właścicieli domów, głównie ze względu na pary przebywające w domu częściej ze względu na wzrost pracy zdalnej. Raport Esus Nieruchomości’s Top Agent Insights donosi również, że podwójna umywalka była w 2021 roku numerem jeden wśród pożądanych modernizacji łazienki, a 65% badanych agentów twierdzi, że ta modernizacja przemawia do kupujących.

Podłogi

Wymiana podłogi pójdzie najdalej w nadaniu łazience nowego ogólnego wyglądu. Niedrogie płytki porcelanowe lub ceramiczne, a nawet winylowe, mogą być zaprojektowane tak, aby wyglądały jak klasyczne drewno lub kamień, ale nadal są całkowicie wodoodporne i trwałe na każdy poziom wilgoci. Za mniej niż 150 dolarów za 6 stóp maty, można również zainstalować radiant-ciepłe maty pod podłogą łazienki wyboru, co może być atrakcyjną cechą dla nabywców w chłodniejszym klimacie.

Tub/Shower

Szczególnie w przypadku głównej łazienki, aktualnym trendem jest wyciągnięcie wanny i zainstalowanie większego prysznica typu walk-in. Modne są prysznice bez drzwi, a także „prysznice z oświadczeniem”. Wanny są nadal cenną opcją, jeśli jest miejsce, ale wanny z hydromasażem są na wyczerpaniu i mogą nie pomóc w remodelowaniu łazienki, aby zwiększyć wartość domu. Glenn wyjaśnia, że powodem usunięcia wanny jest to, że właściciele domów używają jej tylko kilka razy w roku, w przeciwieństwie do codziennego korzystania z prysznica. Mimo to, zdecydowanie nie należy usuwać wszystkich wanien z domu.

Jak utrzymać niskie koszty podczas remodelingu

Znajdź odpowiednie materiały do przebudowy łazienki

Twoje koszty łazienki będą się różnić w zależności od materiałów, których używasz, rodzaju instalowanych produktów i wymaganej pracy dla każdej instalacji. Prysznic parowy i podgrzewana podłoga z płytek, na przykład, będą znacznie droższe na obu frontach niż standardowy prysznic typu walk-in i podłogi laminowane.

„Koszt materiałów będzie się różnić, czy idziesz z drogiej marki europejskiej lub generycznej marki amerykańskiej”, dodaje Glenn. „Istnieją również różne materiały. Luksusowe płytki lub podłogi mogą być znacznie droższe w instalacji niż podłoga laminowana, ale da ci prawie taki sam wygląd. Można zainstalować różne produkty, które mogą dać ci fenomenalny wygląd przy znacznie niższych kosztach. Rozejrzyj się. Nie wybieraj super tanich rzeczy, ale utrzymuj koszty na niskim poziomie, wybierając tańsze, niezawodne marki.”

DIY projekt zamiast płacić z góry opłaty

Aby zaoszczędzić na kosztach, pomoże przejść do procesu remodelowania, wiedząc dokładnie, czego chcesz.

Niektórzy wykonawcy pobierają opłatę za zaprojektowanie łazienki dla Ciebie, ale jeśli pójdziesz bardziej trasą DIY i wybierzesz materiały samodzielnie, to możesz zaoszczędzić pakiet.

Dla kolorów, trzymać się 1) ciepły, ponadczasowy biały, 2) naturalny, uspokajający szary, lub 3) coś z miękkim pop koloru dla najlepszej wartości odsprzedaży.

Jeśli łazienka jest w stosunkowo dobrym stanie, a następnie rozważyć DIY-ing niektóre z zadań, w tym: zmiana baterii i armatury, przemalowanie wszelkich podłóg winylowych, przemalowanie ścian, usunięcie / wymiana szklanych drzwi prysznicowych, wymiana toalety, rozjaśnianie fug, odświeżanie caulk, dodanie peel i stick backsplash, i wymiana wszelkich uszkodzonych wodą baseboards. Kluczem jest to, że łazienka powinna być czysta, schludna, aktualizowana w miarę potrzeb i czuć się jak oaza spa.

Zatrudnij najlepszego wykonawcę do pracy

Niektóre zadania remodelu łazienki są prawdopodobnie najlepiej pozostawione profesjonalistom, w tym prace elektryczne, hydroizolacja i zmiany strukturalne.

Glenn zauważa, że jednym z najbardziej skutecznych środków oszczędnościowych jest sprawdzenie potencjalnych wykonawców. Nie wybieraj jednego z kapelusza i idź z nimi bez prawdziwego powodu.

Jest to szczególnie ważne w świetle rzeczywistości, że praca na zlecenie jest tylko coraz droższa.

„Dotrzyj do kilku osób, aby lepiej zrozumieć różne firmy, co mogą zaoferować i jak pracują” – powiedział. „Patrząc na indywidualnego wykonawcę lub firmę, spójrz na wiedzę i doświadczenie tej firmy. Spójrz na to, co firma może zaoferować. To nie zawsze jest to samo.”

Wykorzystaj strony takie jak Angie i Houzz, aby sprawdzić reputację i recenzje wykonawców. Jest to łatwy proces.

W przypadku Houzz, przejdź do sekcji „Kitchen & Bath Remodelers” z rozwijanej listy „Find Professionals”. Strona powinna rozpoznać Twoją lokalizację i dać Ci listę pobliskich firm.

Możesz rozszerzyć swoje wyszukiwanie do innych obszarów, zbyt. Każdy z nich będzie miał ocenę gwiazdkową, recenzje i zdjęcia z poprzednich projektów, abyś mógł je przejrzeć. Możesz się z nimi skontaktować bezpośrednio ze strony internetowej.

Aby nawigować Angie, wpisz swoje wyszukiwanie, a następnie przejdziesz przez listę pytań, aby określić swoją lokalizację, zmiany, które chcesz, gdzie jesteś w procesie, pożądany czas ukończenia, finansowanie i więcej szczegółów na temat budynku.

Na koniec pytań, możesz mieć dopasowaną listę wysłaną do Ciebie e-mailem lub przeglądać katalog. Natychmiast zobaczysz listę certyfikowanych przez Angie wykonawców.

Kliknij na jednego, a zostaniesz przeniesiony do profilu z informacjami kontaktowymi, oferowanymi usługami i recenzjami.

Wreszcie, upewnij się, aby pozostać zorganizowany ze wszystkimi swoimi ocenami. Kiedy wybierasz swoich wykonawców, upewnij się, że śledzisz wszystkie umowy, gwarancje, faktury i całkowite pieniądze wydane.

Jak sprawić, by każdy dolar twojego remodelu łazienki się liczył

W sumie, chociaż nie masz gwarancji, że odzyskasz każdy grosz, który wydasz na remodel łazienki przy odsprzedaży, świeża, zaktualizowana łazienka zwróci uwagę kupujących, prawdopodobnie zwiększy wartość twojego domu i przyniesie ci radość, gdy będziesz cieszyć się przestrzenią jako właściciel domu.

Zachowaj to proste i niedrogie, a nie szalone z najwyższej klasy wykończeniami, a będzie to projekt, którego nie pożałujesz.

Jeśli jednak szukasz sprzedaży za kilka miesięcy lub nawet za rok, porozmawiaj z agentem nieruchomości, zanim dokonasz jakichkolwiek poważnych ulepszeń. Często lepiej jest zaoszczędzić pieniądze poprzez naprawę drobnych napraw, które mogłyby zostać zasygnalizowane podczas inspekcji domu, a następnie umieścić na sprzedaż znak, a nie przeciągnąć swoją listę z remontami w ostatniej chwili.

Header Image Source: (Steven Ungermann / Unsplash)