sprzedaz-domu-w-czasie-budowy

DOM W TRAKCIE BUDOWY – sprzedaż

DOM W TRAKCIE BUDOWY – sprzedaż

sprzedaz-domu-w-czasie-budowy

Do sprzedaży domu trzeba przygotować się w odpowiedni sposób. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzedaży domu, który jest w trakcie budowy. Najważniejszą kwestią jest  staranne przygotowanie dokumentów, które ułatwią potencjalnemu nabywcy podjąć pozytywną decyzję w nabyciu naszej nieruchomości.

 

W ostatnich latach można zauważyć, że zakup domu w trakcie budowy jest bardzo opłacalną inwestycją. Dzieje się tak, ponieważ zyskujemy sporo czasu w porównaniu do zaczynania budowy od zera. 

Sprzedaż nieruchomość w trakcie budowy bez odbioru technicznego jest jak najbardziej możliwa, gdyż przedmiotem sprzedaży jest wówczas działka z rozpoczętą budową domu. Jakakolwiek postawiona na działce nieruchomość lub jej część nie stanowi przedmiotu odrębnej własności, co oznacza, że nie może zostać oddzielnie sprzedana. Tak więc, sprzedaż domu w trakcie budowy będzie mogła nastąpić tylko łącznie ze sprzedażą działki. 

 

Przygotowanie niezbędnych dokumentów

 

Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokumentów, które powinniśmy przygotować jest Księga Wieczysta. Jest ona potrzebna do tego, aby potencjalny nabywca może sprawdzić wiele istotnych informacji np. hipotekę lub kto jest obecnym właścicielem nieruchomości. Potrzebny będzie również dokument potwierdzający fakt nabycia działki budowlanej i domu np. akt notarialny umowy sprzedaży, darowizny lub postanowienie sądu o nabyciu nieruchomości w drodze sądu.

 

Dodatkowo z właściwego Urzędu Gminy/Miasta powinniśmy otrzymać zaświadczenie informujące o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym dokumentem z tej instytucji jest ewentualna lokalizacja w lub też nie w strefie rewitalizacji i Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Powinniśmy dysponować dziennikiem budowy, którego dowiemy się na jakim etapie jest obecnie budowa oraz sprawdzimy pozwolenie na budowę. 

Ze Starostwa Powiatowego mamy z kolei postarać się o potwierdzenie, że nieruchomość jest lub też nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Uzyskamy tam wypis z rejestru gruntów, a także wyrys mapy ewidencyjnej, gdy będzie wydzielana działka do nowej księgi wieczystej. Warto też mieć mapę zasadniczą obrazującą okoliczne kanały, sieci uzbrojenia podziemnego terenu, domy, płoty, chodniki, ulice, rowy, skarpy czy też drzewa. Do tego dochodzi mapa ewidencyjna z wytyczonymi działkami, ich numeracją i użytkami wraz z klasami. 

 

Niniejsze dokumenty pozwolą określić na jakim etapie budowy znajdują się prace budowlane i jaki jest stan techniczny nieruchomości. Można poprosić swojego doradcę, aby sprawdził czy wykonane prace budowlane są zgodne z planem zagospodarowania działki, pozwoleniem na budowę, projektem budowlanym i wykonawczym.  

Warto zapamiętać, że stając się właścicielem nieruchomości należy złożyć wniosek do miejscowego starosty o przeniesienia pozwolenia na budowę. Takie przeniesienie jest możliwe dopiero, gdy nabywca przyjmie wszystkie warunki zawarte w decyzji administracyjnej, a sprzedający wyrazi zgodę na przeniesienia pozwolenia na budowę. Po obopólnej akceptacji oraz uprawomocnieniu się pozwolenia, możecie kontynuować dalsze prace budowlane.

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.ZADZWOŃ