co-to-jest-umowa-rezerwacyjna-2022

Czym jest umowa rezerwacyjna nieruchomości?

Znalezienie wymarzonej nieruchomości często jest procesem niezwykle angażującym, czasochłonnym i mozolnym. W morzu dostępnych na rynku ofert ciężko jest znaleźć tę, która w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Jednak gdy uda nam się natrafić na naprawdę atrakcyjne i satysfakcjonujące ogłoszenie, nie zawsze jesteśmy w stanie od ręki sfinalizować transakcję. Wówczas z pomocą przychodzi umowa rezerwacyjna z deweloperem lub sprzedawcą prywatnym.

co-to-jest-umowa-rezerwacyjna-2022

Na wstępie odpowiemy sobie na pytanie: co to jest umowa rezerwacyjna nieruchomości.

Warto przczytać Co To Jest Podatek PCC W 2022 Roku

Głównym założeniem tego typu umowy, jest czasowa rezerwacja domu bądź mieszkania. Dzięki niej kupujący zyskuje gwarancję, że nikt przed nim nie kupi bądź nie wynajmie interesującego nas lokum. Ten dwustronny kontrakt zobowiązuje sprzedawcę do wyłączenia na określony w umowie czas danej nieruchomości ze sprzedaży, na rzecz zainteresowanej osoby.
Najczęściej ten typ umowy spotkany jest na rynku pierwotnym. Jest to zobowiązanie zawierane z deweloperem, gdy inwestycja jest dopiero na początkowym etapie tworzenia, a do jej sfinalizowania pozostało nawet kilka lat. W związku z tak długim czasem oczekiwania, zamiast umowy deweloperskiej najlepiej jest zawrzeć umowę rezerwacyjną, dzięki której określone mieszkanie zostanie wyłączone z oferty. Od 1 lipca 2022 roku, zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest uregulowane nowymi przepisami. Zgodnie z art. 32, kwota opłaty rezerwacyjnej nie może być wyższa niż 1% ceny, ustalonej w prospekcie informacyjnym. Taka opłata daje pewność kupującemu, że nieruchomość zarezerwowana jest właśnie dla niego, a deweloper nie ma samodzielnej możliwości ustalenia kwoty.

Odpowiadając na pytanie co to jest umowa rezerwacji mieszkania, warto też zaznaczyć, że umowa rezerwacyjna może być zawarta na rynku wtórnym, gdyż pozwala na błyskawiczne zabukowanie nieruchomości.

Umowa rezerwacyjna zazwyczaj zawierana jest na piśmie. Można wyróżnić jej dwie formy: zwykła umowa rezerwacyjna mieszkania oraz umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej. Pierwszy rodzaj umowy zawierany jest pomiędzy kupującym i sprzedającym – osobą prywatną lub deweloperem, który zobowiązuje się, że w tym czasie nie będzie oferował tej nieruchomości żadnej innej osobie. Umowa ta zawierana jest na ustalony uprzednio przez obie strony czas. Warto zaznaczyć, że mimo rezerwacji kupujący może bez żadnych, przynoszących poważnych skutków konsekwencji, zrezygnować z zakupu. Jednym minusem może być utrata opłaty rezerwacyjnej, będącej formą wynagrodzenia dla sprzedającego za to, że to dla nas zdjął ogłoszenie o sprzedaży/wynajmie mieszkania.

Może cię zainteresować Co Grozi Za Wyrzucenie Lokatora Z Mieszkania? 2022

Nieco poważniejsze skutki rezygnacji stanowi drugi typ zobowiązania. Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej polega ona nie tylko na wycofaniu oferty, ale również na obowiązku zakupy mieszkania w określonym w umowie czasie i za ustaloną kwotę. Jeżeli zobowiązania zawarte w dokumencie nie zostaną spełnione, strony mogą dochodzić roszczeń.
Zawarcie takiej umowy pozwala na zgromadzenie wszelkich dokumentów i załatwienie spraw, związanych z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Jej zawarcie daje możliwość swobodnego zastanowienia się i wnikliwego przeanalizowania, czy dana nieruchomość faktycznie spełni nasze wymogi. Ten typ umowy należy do grupy umów nienazwanych. Oznacza to, że nie została uregulowana w żadnych przepisach, jednak możliwość jej zawarcia gwarantuje zasada swobody umów, którą odnajdziemy w kodeksie cywilnym.

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.ZADZWOŃ