Wraz ze zmianami na rynku mieszkaniowym, sprzedawcy zastanawiają się, „Czy mój dom oceni się na cenę sprzedaży?”.

W ostatnich latach obserwujemy, że homebuyers płacą ceny powyżej ceny katalogowej sprzedawcy i wyższe niż wartości wycenione. Według serwisu danych mieszkaniowych CoreLogic, począwszy od stycznia 2020 roku, 7% zakupów domów miało cenę kontraktową powyżej wyceny. Częstotliwość ta wzrosła do 19% do maja 2021 roku.

Jednak po drugiej stronie skali, częstotliwość wyceny będącej wyższą niż cena zakupu spadła z 69% w styczniu 2020 r. do 52% zaledwie rok później.

Częstotliwość dopasowania wycenianej wartości do ceny sprzedaży w umowie pozostała stosunkowo płaska, przesuwając się z 24% do 29%.

Czy jednak fala cen powyżej ofertowych już się odwraca?

Paul Grossmeier, dyrektor generalny Grossmeier Appraisal Service, LLC, w Mukwonago, Wisconsin, który ocenia nieruchomości od ponad 30 lat, nie sądzi, stwierdzając, że przynajmniej w Wisconsin, kupujący nadal licytują „powyżej i powyżej proszenia”.

Ile wart jest teraz twój dom?

Uzyskaj niemal natychmiastowe oszacowanie wartości domu z Esus Nieruchomości za darmo. Nasze narzędzie analizuje rejestry ostatnio sprzedanych domów w pobliżu, cenę ostatniej sprzedaży Twojego domu i inne trendy rynkowe, aby zapewnić wstępny zakres wartości w mniej niż dwie minuty.

Get Estimate

Trendy i zmieniające się warunki rynkowe

Badanie 2022 NAR Home Buyers and Sellers Generational Trends potwierdza obserwacje Grossmeiera. Zauważa, że 29% kupujących nadal płaci więcej niż cena wywoławcza. W rzeczywistości sprzedający na kluczowych rynkach, takich jak Phoenix, Sacramento i Denver, zdecydowali się na sprzedaż właśnie dlatego, że ceny domów są wysokie – wynika z raportu Esus Nieruchomości’s Buyer and Seller Insights Report for 2022.

Niemniej jednak prognozy do końca 2022 r. sygnalizują niższe ceny domów z powodu dodatkowych zapasów i wyższych stóp hipotecznych, co powinno zmniejszyć lukę w ocenie i obciążenie pracą dla rzeczoznawców.

Jednym z czynników utrzymania tego trendu jest niedobór domów, który podniósł indeks cen domów CoreLogic do 15% w maju 2022 r.

Z ekspertami prognozującymi wyrównanie cen domów w 2022 roku, ta luka może zacząć się zmniejszać. Nadal, w szybko zmieniającym się rynku sprzedawcy z ciągłym niedoborem zapasów, opóźnienie w porównaniach, które wspierają wyższą ocenę, może być problematyczne dla kupujących chętnych do wyrwania się ze sprzedaży, zanim ktoś inny złoży wyższą ofertę i dostanie ją.

W tym poście, będziemy wskazywać czynniki bezpośrednio wpływające na ocenę domu i zapewnić 10 wskazówek ekspertów, aby być bardziej pewni, że twój dom będzie oceniać dla jego ceny sprzedaży. Będziemy również zaoferować kilka spostrzeżeń ekspertów do tego, co można zrobić, jeśli oceniana wartość domu przychodzi w poniżej ceny sprzedaży.

Kiedy zdarza się wycena domu i dlaczego?

Ilekroć kupujący finansuje zakup domu lub refinansowanie kredytu hipotecznego, ocena nieruchomości jest zwykle wymagana w celu zapewnienia pożyczkodawcy, że stosunek wartości kredytu do wartości (LTV) spełnia ich wytyczne dotyczące subskrypcji, zgodnie z Appraisal Institute, największym w kraju profesjonalnym stowarzyszeniem rzeczoznawców nieruchomości.

Pożyczkodawcy chcą mieć pewność, że kupujący nie jest nadmiernie zadłużony, ponieważ dom służy jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Jeśli kredytobiorca nie wywiązuje się z obowiązku spłaty kredytu hipotecznego, kredytodawca chce ochrony przed pożyczaniem więcej niż może być w stanie odzyskać.

Proces oceny obejmuje bezstronnego wykwalifikowanego rzeczoznawcę, który jest licencjonowany lub certyfikowany. Rzeczoznawca zbiera informacje i dane w celu określenia wartości nieruchomości. Niektóre z czynników branych pod uwagę obejmują:

  • Zoning
  • Zagrożenia, takie jak strefy zalewowe FEMA
  • Okolica
  • Wielkość, wiek i stan nieruchomości
  • Szczegóły konstrukcyjne (rodzaj fundamentu, rodzaj użytych materiałów)
  • Ulepszenia dokonane na nieruchomości
  • Funkcje, takie jak baseny lub dodatkowe jednostki mieszkalne (ADU)

Kredyty FHA i VA mają dodatkowe wymagania, które musi ocenić rzeczoznawca, większość z nich dotyczy bezpieczeństwa i solidności.

Appraisers następnie porównać swoje ustalenia z oceny i danych rynkowych, takich jak Fannie Mae’s Collateral Underwriter, i użyć porównawczej analizy rynku (CMA), włączając pulę niedawno sprzedanych porównywalnych właściwości (lub „comps” w skrócie), które odzwierciedlają swój dom w wielkości, stopa kwadratowa, liczba łóżek i łaźni, a także lokalizacja, w celu określenia aktualnej wartości rynkowej domu.

Grossmeier wyjaśnia, że rzeczoznawcy używają danych historycznych do oszacowania obecnej wartości. Często konsultuje się z Marshall & Swift Residential Cost Handbook, który zapewnia historyczne indeksy kosztów dla szerokiej gamy stylów mieszkaniowych, klasyfikacje dla jakości budynku, odpowiednie opisy i przykładowe zdjęcia.

Jednak na zmieniającym się rynku bardziej aktualne dane są preferowane w stosunku do danych historycznych. Według Holly Mitchell, top agenta, który kończy 11% więcej sprzedaży niż przeciętny Yarmouth, Maine, agent, Appraisal Management Companies (AMC) teraz chcą sprzedaży w ciągu ostatnich 90 dni zamiast sześciu miesięcy. „Wszystko zależy od czasu – co dzieje się teraz”.

Aby najlepiej odzwierciedlić warunki rynkowe, Mitchell kontynuuje, większość AMC chce zobaczyć ostatnie trzy zamknięte sprzedaże, ale maksymalnie 90 dni pomaga wyeliminować sezonowość wpływającą na sprzedaż.

Czy niskie wyceny są powszechne?

„Nie zawsze można uniknąć [a low appraisal],” mówi Megan Walters, top-oceniony agent, który sprzedaje domy 40% szybciej niż przeciętny agent w jej Columbia, Missouri, rynku.

Większość ocen przychodzi w odpowiedniej cenie. Według Fannie Mae, w ogóle, oceny przyjść w poniżej umowy tylko około 8% czasu.

Ta średnia została przekrzywiona w maju 2021 roku, kiedy to około 20% wycen domów weszło poniżej ceny sprzedaży – być może w wyniku pandemii. Wspierając tę teorię, CoreLogic dostarcza dokumentację wskazującą, że tylko 7% domów sprzedanych w maju 2020 r. miało cenę umowną, która była wyższa niż ich wartość szacunkowa.

Na ile wyceniony zostanie twój dom i czy wyceni go na (co najmniej) cenę zakupu? Aby uzyskać dobry pomysł, zacznij od sprawdzenia jego wartości za pomocą Esus Nieruchomości’s Home Value Estimator. Dwie minuty i siedem pytań to wszystko, czego potrzeba, aby uzyskać przybliżoną ocenę tego, co twój dom może być teraz wart.

Co może spowodować, że mój dom zostanie wyceniony nisko?

Wiele czynników może spowodować niski appraisal. Niektóre powody, że twój dom może nie oceniać tak dobrze, jak byś chciał, obejmują:

Powolny rynek mieszkaniowy, , który wynika, gdy wartości zrobić ostry spadek (a la 2008). Zimne rynki z nadmiarem zapasów i niewielu nabywców skutkują brakiem dobrych kompów, co utrudnia uzyskanie dokładnej wartości rynkowej domu.

Rosnący rynek, , gdy obroty są zbyt szybkie aby porównywalne nieruchomości mogły dotrzymać kroku. W tej sytuacji „rynek porusza się zbyt szybko”, wyjaśnia Walters. Niskie wyceny występują na rynkach, gdzie ceny rosną, ale wyceniane wartości domów nie nadążają za tym, jak szybko domy się sprzedają lub za wyższymi cenami, które nakazują, co skutkuje niższymi wartościami wycen, które nie odzwierciedlają zmian w branży.

Niskie oceny są powszechne w gorącym rynku sprzedawcy, ponieważ oceny na porównywalnych nieruchomościach mogą być zamknięte przed zmianą rynku. Na przykład mediana liczby dni na rynku w czerwcu 2022 roku wynosiła zaledwie 14, według badania National Association of Realtors.

„Przy niedoborze zapasów”, wyjaśnia Grossmeier, „nie ma zbyt wielu danych, aby ustalić tempo aprecjacji”. Opierając wycenę na najbardziej aktualnej dostępnej sprzedaży, mówi, że niektórzy rzeczoznawcy mogą przesadzić z wartością. Powinni oni jednak dokonać „korekty czasowej”, aby uwzględnić opóźnienia w danych.

Innym opóźnieniem w danych może wynikać, ponieważ „miasta i miasteczka są z powrotem na rekordach”, Mitchell wskazuje, lub są one oczekujących deklaracji podatkowych. W ten sposób sprzedaż nie jest rejestrowana.

Oprócz opóźnionych danych o sprzedaży, które mogą skutkować niskimi ocenami, ograniczona podaż domów podczas rynku sprzedawcy, czasami skutkująca wojnami licytacyjnymi, może napędzać ceny.

Rzeczoznawcy, którzy są nowi w zawodzie lub brakuje im znajomości lokalnego rynku. Jeśli rzeczoznawca jest nowy i brakuje mu doświadczenia w pisaniu oceny na właściwościach takich jak twoje, może to spowodować niską wycenę. Podobnie, jeśli rzeczoznawca jest rozłożone zbyt cienkie obejmujące ogromną ilość terytorium, mogą nie wiedzieć, specyfiki o lokalnym rynku, które mogłyby zwiększyć wartość domu.

„Rzeczoznawca musi znać lokalny rynek”, nalega Grossmeier. Aby wyciągnąć dobry komp, mówi, że rzeczoznawca powinien wybrać ostatnie sprzedaże w „najbardziej podobnym otoczeniu miejskim możliwe”, ponieważ będzie odwoływać się do tego samego segmentu rynku.

Brakuje rzeczoznawców. Kiedy stopy procentowe spadają, więcej ludzi chce kupić lub refinansować nieruchomości. To dodaje znaczne obciążenie pracą dla rzeczoznawców, którzy mogą walczyć, aby nadążyć.

„Rurociąg jest tylko tak duży” – mówi Grossmeier, porównując sytuację do CPA w sezonie podatkowym. „Jeśli potrzebujesz swoich podatków zrobionych co tydzień, nie ma ich wystarczająco dużo”. Jednak, dodaje, jest wystarczająco dużo rzeczoznawców, aby obsłużyć „normalny wolumen”. Ze względu na niskie stopy procentowe i kurczące się zapasy, nie był to normalny rok od około trzech lat. To stworzyło pośpiech zarówno dla nowych zakupów domów, jak i refinansowania. „To tak jak podczas pandemii, kiedy nie było wystarczającej liczby pielęgniarek”.

Dlatego niektórzy rzeczoznawcy zwrócili się do „drive-by appraisals”, lub exterior-only appraisals, które mogą być mniej dokładne niż tradycyjne wyceny. Podobnie, w celu zaoszczędzenia czasu, niektórzy rzeczoznawcy prowadzą „desktop appraisals”, które nie wymagają w ogóle wizyty na miejscu, polegając zamiast tego na rejestrach publicznych i Google street view. Federalna Agencja Finansowania Mieszkalnictwa (FHFA) ogłosiła w październiku 2021 roku, że banki i kredytodawcy hipoteczni mogą zastąpić tradycyjne wyceny wycenami biurkowymi w przypadku kredytów hipotecznych zabezpieczonych przez Fannie Mae i Freddie Mac.

Podczas szczytu pandemii niektórzy sprzedawcy nie chcieli rzeczoznawców w swoich domach. Zamiast tego, jak mówi Mitchell, wysyłali oni zdjęcia swoich domów ze znacznikiem czasu do rzeczoznawców, wraz z listami ulepszeń i kosztów, aby zwiększyć dokładność wyceny.

Grossmeier nadal odwiedza nieruchomości, które ocenia. „Jest różnica między zobaczeniem domu o wysokiej jakości, a zobaczeniem zdjęć domu o wysokiej jakości”. Nie lubi polegać na innych źródłach danych i terminologii osoby, która przejeżdża obok: Jest zbyt wiele rozbieżności.

Bad comps. Może było wykluczenie w okolicy, lub flip. Być może dobry komp nie został zarejestrowany, gdy twój dom był oceniany.

Brak kompów. Chociaż Walters mówi, że brak comps może być szkodą dla twojej oceny, większości rzeczoznawców udaje się coś znaleźć. Pytanie brzmi, jak bardzo jest to porównywalne?

Nie nadążałeś z konserwacją więc dom jest w złym stanie. Jeśli pominiesz rutynową konserwację, Twój dom może stracić 10% swojej wartości.

Twój dom został nadmiernie ulepszony dla obszaru. Jeśli twój dom ma zbyt wiele remontów, modernizacji lub dodatków, możesz nie uzyskać dobrego zwrotu z inwestycji, zwłaszcza jeśli nie byłeś w domu bardzo długo. Nadmierne ulepszenia mogą przyciągnąć nabywców, ale nie oczekuj, że zapłacą za całą pracę, którą wykonałeś w domu.

Cena została ustalona zbyt wysoko. „Cena jest kluczowa” – upiera się Walters. Niektórzy właściciele domów zawyżają cenę własnego domu w oparciu o „efekt obdarowania”, emocjonalne uprzedzenie, które sprawia, że cenisz coś wyżej niż jego prawdziwa wartość.

Połącz się z Top Agentem

Znajdź sprawdzonych agentów nieruchomości, którzy znają swój lokalny obszar i jak pomóc Ci przygotować się do udanej oceny domu. Top-performing agenci sprzedają domy szybciej i za więcej pieniędzy.

Znajdź agenta

10 porad eksperta, które pomogą uniknąć niskiej wyceny

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc zapewnić, że twoja wycena odzwierciedla prawdziwą wartość twojego domu. Bądź proaktywny.

1. Zrób listę cech i ostatnich ulepszeń, które wprowadziłeś do nieruchomości

„Wiele razy rzeczoznawca przyjdzie i spojrzy na klimatyzator, a oni zobaczą wiek na nim, lub sprawdzą pozwolenia, gdy wyciągną pozwolenia”, mówi Paul Fonseca, najlepiej sprzedający się agent w Fort Myers na Florydzie, z 27-letnim doświadczeniem. „Ale jest inaczej, gdy powiesz im, 'To zostało właśnie włożone, i to jest klimatyzator Trane, i to było $7,000′.

2. Przedstawić dokumentację konserwacyjną

Zaniedbanie rutynowej konserwacji może negatywnie wpłynąć na cenę sprzedaży. Niech rzeczoznawca wie, że jesteś na szczycie rzeczy, dostarczając zdjęcia przed i po, rachunki i dokumentację remontową, aby pomóc rzeczoznawcy dostosować wartości odpowiednio, mówi Santiago Valdez, najlepiej sprzedający się agent z Chicago, który sprzedał 68% więcej nieruchomości niż jego rówieśnicy.

3. Zrób porównawczą analizę rynku

„To w zasadzie darmowa ocena,” mówi Walters. Dla porównawczej analizy rynku, agentów nieruchomości skompilować listę sprzedaży domów podobnych w wieku, wielkości i stylu, zwykle w promieniu jednej mili od domu. Ten dokument wskazuje średnie i gdzie twój dom pasuje w zakresie cen sprzedaży. „To dobre narzędzie do ustalania cen”.

4. Uzyskaj wycenę przed wprowadzeniem na rynek

„Sprzedawcy mogą uzyskać ocenę zrobioną przed umieszczeniem ich domu na rynku”, wyjaśnia Grossmeier. On mówi, że robi pre-listing oceny da im EPO (łatwa opcja cena) wskazując zakres wartości przy użyciu aktualnych danych. Może to być szczególnie ważne dla unikalnych właściwości, które nie mają wielu kompów, ale dla przeciętnego domu z dużą ilością kompów, Walters radzi swoim klientom, aby nie wydawać dodatkowych pieniędzy.

Jednak Madalyn Suits, który pracuje z ponad 84% więcej domów jednorodzinnych niż przeciętny Atlanta, Georgia, agent, mówi, że tylko zaleca pre-listing oceny na unikalnych właściwości, które są trudne do znalezienia komps dla, lub gdy spodziewa się „ogromny problem.”

5. Sprawdź, czy rzeczoznawca jest wysoko wykwalifikowany

Pożyczkodawca kupującego zazwyczaj żąda niezależnej oceny za pośrednictwem AMC, która wybiera rzeczoznawcę. Jednak nadal chcesz się upewnić, że osoba jest wykwalifikowanym rzeczoznawcą z oznaczeniem od uznanej organizacji zawodowej rzeczoznawców. Rzeczoznawca powinien być licencjonowany lub certyfikowany przez państwo.

W jej rynku Georgia, Suits zna mocne i słabe strony różnych rzeczoznawców, które obsługują obszar. W sytuacjach wielu ofert, ona czasami doradza sprzedawcom, aby wybrać kupującego na podstawie rzeczoznawcy.

6. Dostarcz listę kompów

Twój agent przygotuje pakiet przydatnych informacji dla rzeczoznawcy, w tym listę ostatnich comps w swojej okolicy. „Ciężar spada na agenta aukcji, aby zapewnić komps,” stwierdza Suits.

Mitchell zgadza się. „Naszym zadaniem jest bronić ceny. Agent już ma comps.”

7. Dostarczyć CMA lub pre-listing oceny

„Dziewięćdziesiąt procent naszej pracy to badania” – ujawnia Grossmeier. „Rzeczoznawcy zapewniają realistyczną wartość popartą przez rynek”. Dlaczego nie ułatwić im nieco pracy, dzieląc się swoją dokumentacją?

8. Upewnij się, że Twój dom jest czysty i schludny

Oficjalnie nie ma wpływu na wycenioną wartość twojego domu, ale może ułatwić dostęp i pokazać cechy lepiej, jeśli jest czysty i uporządkowany. Tamara Bourne, top-selling agent w obszarze Atlanty, który sprzedaje 84% więcej właściwości niż jej rówieśnicy, koncentruje się na farbie, moc mycia, curb appeal, decluttering i depersonalizing.

Bourne uważa, że te pięć obszarów przygotowania domu odegrały istotną rolę w jej rekordzie toru udanych ocen. Podkreśla: „Nasze domy są wyceniane – kropka”.

9. Dowiedz się, jak różne wymagania kredytowe mogą wpłynąć na wycenę

Kredyty FHA i VA mają surowsze wymagania dotyczące oceny, a także różne wytyczne dotyczące oceny. Mogą one obejmować wymagania dotyczące modernizacji przestarzałych gniazdek z dwoma wtykami, większą uwagę na gnicie drewna i kontakt ziemi z drewnem oraz inne szczegółowe elementy, takie jak konieczność wymiany pojedynczych gniazdek żarówek w szafie, przestrzeni pod schodami lub na strychu.

Różne agencje rządowe wymagania dotyczące oceny różnią się nieznacznie. Aby zobaczyć kompleksowy przegląd wymogów pożyczki FHA, HUD zapewnia 21-stronicowy podręcznik na temat wytycznych dotyczących oceny.

10. Poznaj swoje możliwości podważenia niskiej wyceny

Może być trudno zakwestionować niską wycenę, ponieważ „sprzedawca nie będzie znał wycenionej wartości”, podkreśla Walters. To dlatego, że kredytodawca wynajmuje rzeczoznawcę i jest zobowiązany przez prawo federalne do dostarczenia kopii raportu z wyceny kupującemu, a nie sprzedającemu, zgodnie z Consumer Financial Protection Bureau.

Sprzedawcy powinni mieć swoich agentów przejść nad nim, Suits nalega. Agent sprzedającego może zażądać kopii raportu od agenta kupującego. Jeśli są nieścisłości, brakuje funkcji, lub nieprawidłowe informacje, sprzedawca agent może następnie skontaktować się z kredytodawcą, aby zapewnić dokumentację potwierdzającą sprzedawcy roszczeń o nieruchomości.

Część procesu wyzwań może obejmować żądanie ponownego rozpatrzenia wartości (ROV), co pozwala sprzedawcy lub kupującemu odwołać się do pożyczkodawcy kwestionującego wartość nieruchomości określoną przez rzeczoznawcę. ROV pozwala każdej ze stron wskazać, co uważają za błędy w raporcie oceniającym.

„Wyzwanie nie polega na obrażaniu” – uważa Mitchell. „Jest protokół, który ma obalić [an appraisal].”

Mówi, że rzadko zdarza się, aby rzeczoznawca dostosował wartość. Jednak możliwe jest zlecenie zaktualizowanej wyceny – szczególnie jeśli nowe comps pojawiły się zbyt późno, aby mogły być wykorzystane w oryginale.

„Największą rzeczą”, podsumowuje Suits, „jest być przygotowanym z liczbami”.

Q&A: Co jeszcze sprzedawcy powinni wiedzieć o home appraisals

Czy dom musi być wyceniony na cenę sprzedaży?

Nie, ale powinien wycenić się na kwotę pożyczki. Cena finansowana to maksymalna kwota, jaką pożyczkodawca pożyczy w stosunku do wartości domu (współczynnik LTV). Na przykład, jeśli LTV wynosi 80%, wymagałoby to 20% zaliczki. W podobny sposób Walters wyjaśnia, że jeśli dom jest wyceniony na $200,000, ale wycena wynosi tylko $180,000, kupujący musiałby pokryć „lukę w wycenie” płacąc dodatkowe $20,000 z kieszeni, ponieważ pożyczkodawca zazwyczaj finansuje tylko wartość wycenioną.

Grossmeier widział verbiage w umowach zastrzegających, że kupujący zgadza się zapłacić 10.000 dolarów ponad wycenioną wartość. To jeden ze sposobów na ochronę oferty.

Podobnie, Suits widział kupujących napisać klauzule zgadzając się zapłacić $ 15.000 do $ 20.000 ponad jeśli dom nie ocenia dla wniosku.

Czy dom może sprzedać się za więcej niż wynosi wycena?

Tak, zwłaszcza na rynku sprzedawcy, gdy inwentarz jest niski i konkurencja jest wysoka, tak długo, jak kupujący jest skłonny przynieść gotówkę na pokrycie luki w ocenie, zauważa Walters. Jeśli kupujący może sobie na to pozwolić, wiedząc, że będą musieli uzupełnić różnicę LTV z kieszeni i jeśli pozostaną w domu wystarczająco długo, aby uzyskać wystarczający kapitał własny (co najmniej pięć lat), może to mieć sens dla kupującego, aby zapłacić więcej niż dom ocenia.

Jednak Grossmeier mówi, że over-bidding jest czasami używany jako taktyka opóźniania, aby odstraszyć innych oferentów i zmusić sprzedawcę do renegocjacji niższej ceny. W gorącym rynku, mówi, że to jest wspólne, aby zobaczyć oferty w dowolnym miejscu od 64% do nawet 106% ponad zapytać.

Czy sprzedający może się wycofać, jeśli wyceniona wartość jest zbyt niska?

Przez większość czasu odpowiedź brzmi „nie”. Gdy sprzedawca zaakceptuje ofertę kupującego, to jest to naruszenie umowy, aby się wycofać. Jednak niektóre kontyngenty określone w umowie, takie jak nowy dom kontyngent, kontyngenty oceny, lub kontyngenty inspekcji domu, może zaoferować out.

Zazwyczaj do czasu, gdy ocena jest zakończona, Mitchell mówi, że obie strony są „zbyt daleko w umowie”, aby chcieć się wycofać.

„Jeśli dom nie zostanie wyceniony” – podsumowuje Suits – „nikt nie wygrywa”.

Czy sprzedający zazwyczaj obniżają cenę wywoławczą, jeśli wartość wyceniona jest niższa?

Jeśli wycena wyjdzie niska, sprzedający może obniżyć cenę, aby zakończyć sprzedaż. Ocena opiera się na badaniach rynku, Grossmeier rozwija. „Sprzedawca może obniżyć cenę, aby dopasować wartość rynkową”. Jeśli sprzedający nie jest skłonny do renegocjacji, może to skutkować zerwaniem sprzedaży. Jednak na rynku sprzedającego, mogą być inni kupujący czekający w skrzydłach, więc sprzedający może nie być tak zainteresowany obniżeniem ceny.

Gdy rynek się „normalizuje”, Mitchell namawia strony do „spotkania pośrodku” w sprawie ceny. „W okresie spadkowym [market], trudno jest obniżyć cenę, ale kiedy rynek jest konkurencyjny, sprzedający mają dużo kapitału własnego i nadal będą zarabiać pieniądze [if they lower the price].”

Co powinien sprzedawca zapytać agenta nieruchomości, aby upewnić się, że cena wywoławcza będzie pasować do wartości ocenianej?

„Zapytaj agenta, gdzie ich comps pochodzą z”, radzi Walters. „Chcesz mieć pewność, że nie są one over-promising, aby uzyskać listing”. Najlepszy agent powinien być przejrzysty i ustawić realistyczne oczekiwania.

Bottom line: Wszystko zaczyna się od właściwej strategii ceny ofertowej

Jak mówi Grossmeier, „Większość rzeczoznawców nie dba o to, jaka jest wartość domu; oni po prostu patrzą na dane.” Ale sprzedawca robi dba o to, jaka jest wartość domu i chce, żeby wycena to odzwierciedlała.

Wiele czynników zewnętrznych, które wpływają na wycenę, jest poza kontrolą właściciela domu. Jednak upewniając się, że dom jest w tip-top formie i że rzeczoznawca ma dostęp do wszystkiego, w tym listę ostatnich modernizacji, są kilka rzeczy, które sprzedawca może zarządzać.

Inną rzeczą w kontroli sprzedającego – co zdarza się być najważniejszym czynnikiem w pozyskiwaniu oceny zgodnie z ceną sprzedaży – jest ustawienie ceny odpowiednio. Walters utrzymuje, że „Wycena w prawo jest najlepszym sposobem na uniknięcie niskiej wyceny”.

Mitchell uważa, że zapewnienie, że sprzedający są częścią procesu skutkuje realistycznymi cenami.

Jednym z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że Twój dom jest wyceniony prawo jest partnerem z góry agent nieruchomości. Top-oceniony agent może zapewnić pełną analizę porównawczą rynku i będzie znać swoją okolicę.

Esus Nieruchomości’s Agent Match platforma może połączyć się z najlepszym agentem, który zna swoją okolicę. To darmowe narzędzie analizuje ponad 27 milionów transakcji i tysiące recenzji, aby znaleźć doświadczonego agenta, który pomoże sprzedać swój dom szybciej i za więcej pieniędzy. Esus Nieruchomości’s dane wskazują, że najlepsze 5% agentów nieruchomości w USA sprzedają domy aż o 10% wyższe niż przeciętny agent nieruchomości.

Aby pomóc Ci przygotować się do oceny, zobacz nasz post, A Seller’s Home Appraisal Checklist: Cheat Sheet dla Twojego domu egzaminu końcowego.

Header Image Source: (Point3D Commercial Imaging Ltd. / Unsplash)