co-zrobic-z-uciazliwym-sasiadem-2022

Budownictwo a uciążliwy sąsiad. 2022

Nasze warunki mieszkaniowe są różne.

co-zrobic-z-uciazliwym-sasiadem-2022

Jak wiadomo jedni mieszkają daleko od siebie, natomiast inni mają bardzo blisko sąsiadów. Jedni z nas bardzo dobrze dogadują się z sąsiadami, wręcz lepiej niż z rodziną inni, natomiast nie mogą się porozumieć ze sobą jako sąsiedzi. Co można zrobić z uciążliwym sąsiadem? Przede wszystkim z uciążliwym sąsiadem trzeba bardzo dużo rozmawiać. Nasi sąsiedzi czasami mają różne pomysły i różne formy działania. Jedni gromadzą śmieci, inni bardzo bałaganią, jeszcze inni zbierają puszki i inne odpady.

Takie działania bywają powodami sąsiedzkich konfliktów.

Czasami nasi sąsiedzi są tak wyrozumiali, że wystarczy porozmawiać z nimi i poprosić o zmianę zachowania. Czasami wystarczy powiedzieć, że nam coś przeszkadza. Jednakże niekiedy sąsiedzkie nieporozumienia kończą się awanturami, wzywaniem policji, a czasami nawet sprawy takie kończą się w sądach. Bywa również, że sąsiedzi donoszą na siebie ze zwykłej ludzkiej zazdrości lub zgryźliwości do różnego rodzaju instytucji. Bywa, że mamy powody by zgłosić nadużycia sąsiadów lub zaniedbania, jednakże zdarzają się również sytuacje, że sąsiad zgłasza sąsiada bez powodu ze zwykłej zazdrości do różnego rodzaju instytucji kontrolujących. Zawsze najpierw zaleca się rozmowę i wspólne wyjście z trudnej, uciążliwej sytuacji, i bywa, że sąsiedzi potrafią się dogadać.

Warto przeczytać Co To Jest Podatek PCC W 2022 Roku

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem jeśli nie możemy się z nim dogadać po dobroci?

Jeżeli działania sąsiadów są rzeczywiście bardzo uciążliwe istnieją przepisy, które umożliwiają skuteczne ich powstrzymanie. Nie istnieje natomiast jeden zbiór prawa, w którym reguluje się przepisy na różne sąsiedzkie nieporozumienia. Rozwiązań należy szukać w kodeksie cywilnym i kodeksie wykroczeń, w ustawie o ochronie praw lokatorów czy o prawie geodezyjnym i kartograficznym, w zależności od rodzaju konfliktu. Każdy na swoim terenie wyznaczonym granicami ma prawo korzystać z tej przestrzeni w sposób odpowiedni dla siebie. Jeżeli na granicy sąsiedzkiej stoi drzewo i owoce drzewa spadają na stronę sąsiada to nie ważne, że drzewo jest sąsiada, owoce opadłe z tego drzewa na pole drugie sąsiada są już jego. Przy budowie jakiejkolwiek nieruchomości odległość zabudowy od granic działki powinna wynosić 3-4 metry, dotyczy to również przebudowy czy rozbudowy obiektu. Bywa również, że część fundamentów budynku, jak również instalacji podziemnych przekracza granicę gruntów, albo część dachu, balkonu czy elewacji zwisa na gruncie sąsiednim. Prawo do tych nieruchomości posiada właściciel. Istnieje bardzo wiele przykładów oraz sytuacji, w których dochodzi do konfliktów. Działania sąsiedzkie, które nie dotyczą bezpośrednio osoby sąsiada, ale jego mienia to między innymi zrzucanie śmieci na balkon sąsiada, skierowanie wody opadowej na posesję sąsiada, gromadzenie i składowanie rzeczy na klatce schodowej, wpływa to na sferę komfortu psychicznego, samopoczucia, niezależności, poczucia estetyki i bezpieczeństwa we własnym domu.

Co można zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Może cię zainteresować Czym Jest Umowa Rezerwacyjna Nieruchomości?

Jednakże pamiętajmy, że gdy działania administratora są nic nie pomagają, a zachowanie sąsiadów jest nadmiernie uciążliwe poprzez zakłócanie ciszy nocne między innymi, zawiadamiamy wtedy odpowiednie służby takie jak straż miejską lub policję. Ostatecznym już wyjściem z sytuacji aby rozwiązać sąsiedzki konflikt jest wszczęcie postępowania sądowego wtedy to sąd rozstrzygnie sprawę, czy ukarać sąsiada i czy jego zachowanie było nadmiernie uciążliwe. Pamiętajmy zawsze, że dobre relacje z sąsiadami są ważne, a przecież nam również może się zdarzyć, że pęknie rura w mieszkaniu podczas naszej nieobecności lub nasi znajomi zasiedzą się trochę dłużej niż do ciszy nocnej. Takie sytuacje nie są dużym problemem, gdy próbujemy się dogadać. Jeśli natomiast mamy dobre ubezpieczenie możemy zrekompensować naszemu sąsiadowi przypadkowo zalane mieszkanie – zwrócić koszty remontu. Bardzo ważne jest posiadanie dobrego ubezpieczenia domu czy mieszkania jeśli wiemy, że mamy uciążliwych sąsiadów, z którymi nie da się normalnie porozmawiać. Czasami długotrwałe rozmowy jednak nie przynoszą oczekiwanych efektów i mieszkanie obok takich sąsiadów jest przez bardzo długi okres naszego życia uciążliwe i czyni je nie do końca szczęśliwym.

+ posts

Jarosław Kowalczyk to doświadczony specjalista od nieruchomości, którego wiedza i umiejętności w dziedzinie rynku nieruchomości są nieocenione. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami oraz w ich kupnie, sprzedaży i wynajmie.

Jego umiejętności skutecznego negocjowania, znajomość rynku oraz doświadczenie w zawieraniu umów pozwalają mu na uzyskiwanie najlepszych warunków dla swoich klientów. Jarosław Kowalczyk jest zawsze na bieżąco z trendami na rynku nieruchomości, dzięki czemu potrafi w sposób skuteczny doradzać swoim klientom.

Jego podejście do pracy jest proaktywne i skoncentrowane na znalezieniu najlepszego rozwiązania dla każdego klienta indywidualnie. Posiada również bardzo dobrą znajomość procedur i wymogów prawnych związanych z transakcjami nieruchomościowymi.

Dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi Jarosław Kowalczyk jest w stanie skutecznie pomóc klientom w znalezieniu idealnej nieruchomości, zarządzaniu nieruchomością czy też sprzedaży lub wynajmie.ZADZWOŃ